ecpglib (PostgreSQL 9.6) - en to es translation catalogue (31 entries)

en: empty message text
es: mensaje de texto vacío

en: <DEFAULT>
es: <POR OMISIÓN>

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: no data found on line %d
es: no se encontraron datos en la línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: out of memory on line %d
es: memoria agotada en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unsupported type "%s" on line %d
es: tipo no soportado «%s» en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too many arguments on line %d
es: demasiados argumentos en la línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: too few arguments on line %d
es: muy pocos argumentos en la línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type int: "%s", on line %d
es: sintaxis de entrada no válida para el tipo entero: «%s», en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for type unsigned int: "%s", on line %d
es: sintaxis de entrada no válida para el tipo entero sin signo: «%s», en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid input syntax for floating-point type: "%s", on line %d
es: sintaxis de entrada no válida para el tipo de coma flotante: «%s», en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid syntax for type boolean: "%s", on line %d
es: sintaxis no válida para el tipo booleano: «%s», en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not convert boolean value: size mismatch, on line %d
es: no se puede convertir el valor booleano: tamaño incorrecto, en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: empty query on line %d
es: consulta vacía en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: null value without indicator on line %d
es: valor nulo sin indicador en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have an array type on line %d
es: la variable no tiene tipo array en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: data read from server is not an array on line %d
es: el dato leído del servidor no es un array en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: inserting an array of variables is not supported on line %d
es: la inserción de un array de variables no está soportado en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: connection "%s" does not exist on line %d
es: conexión «%s» no existe en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: not connected to connection "%s" on line %d
es: no conectada a la conexión «%s» en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: invalid statement name "%s" on line %d
es: nombre sentencia no válida «%s» en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor "%s" not found on line %d
es: descriptor «%s» no encontrado en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: descriptor index out of range on line %d
es: índice de descriptor fuera de rango en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: unrecognized descriptor item "%s" on line %d
es: elemento de descriptor no reconocido «%s» en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a numeric type on line %d
es: la variable no tiene un tipo numérico en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: variable does not have a character type on line %d
es: la variable no tiene un tipo textual en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: error in transaction processing on line %d
es: error en el procesamiento de transacción en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: could not connect to database "%s" on line %d
es: no se pudo conectar a la base de datos «%s» en línea %d

note: translator: this string will be truncated at 149 characters expanded.
en: SQL error %d on line %d
es: error SQL %d en línea %d

en: the connection to the server was lost
es: se ha perdido la conexión al servidor

en: SQL error: %s
es: error SQL: %s

en: <empty>
es: <vacío>
